لینک کوتاه: https://nashrara.ir/shl/8qyfq

معرفی کتاب سلولهای بهاری

معرفی کتاب سلولهای بهاریخودانگارۀ نیروهای انقلاب دربارۀ خودشان باید تغییرات جدی پیدا کند. این خودانگارۀ درست می‌تواند باعث انگیزش نیرومند و پایدار و همچنین باعث راهنمایی و هدایت درونی ایشان بشود. طبعا یکی از خطوط این انگاره تصور درست دربارۀ توان خود است. یکی از انگاره‌های مورد نیاز نیز تصور درست دربارۀ کاری که به ثمر خواهد رسید(الگوی درست) است. این انگاره را الگوهای واقعی پیشرفت به ما می‌دهد. 


هدف این انقلاب «تمدن نوین اسلامی» است، ولی تصویری که از خالص‌ترین نیروهای این انقلاب ارائه کرده‌ایم تنها «مدافع نظام» و کسانی است که در شرایط نظامی یا امنیتی داخلی یا خارجی سراغ انواع و اقسام دشمنان می‌روند و برای کشور و نظام امنیّت و ثبات می‌آورند. این یک راهبرد خطا است. 


ما نیازمند انگاره‌ای اسلامی و انقلابی دربارۀ «هویّت تمدنی فردا» هستیم. این هویّت مطلوب و شیرین و خواستنی را اگر جامعۀ مذهبی و انقلابی ننگارد مصیبت بزرگی نصیب کشور خواهد شد. الآن چنین نیست؛ در ذهن مردم مربوط‌ترین اقشار به مقولۀ پیشرفت «نیروهای انقلاب» نیستند. ما موظفیم هر چه زودتر دربارۀ این چهره و برند فکری کنیم. 


ما در گام اول موظفیم پیشرفتهای جبهۀ انقلاب را ببینیم؛ زیرا ناخودآگاه روی طنین باورهایمان و حتی روی باورهایمان و روی شماری از انگاره‌های ضروری و مورد نیاز تأثیر می‌گذارد. 


به همین جهت باید «روایت پیشرفت» به یکی از شغل‌های اصلی جبهۀ انقلاب و مطالعۀ این روایت‌ها به یکی از عادات و سطور ثابت سبک زندگی جامعۀ انقلابی، تبدیل شود. جامعۀ انقلابی باید اشتغال ذهنی و روحی با جریانهای فاسد سیاسی را از اولویت نگاه خود بیاندازد و دربارۀ پیشرفت بسیار بیشتر از پیش بخواند و بسیار بیشتر از پیش بگوید و بنویسد. باید همۀ آنها که در جبهۀ انقلاب مؤثرند جهان معنایی آنها را با سرعتی بالا تغییر دهند و همۀ عناصر تمدنی و دغدغۀ «پیشرفت همه‌جانبه و حقیقی» را به صورتی کاملاً زنده و ملموس به ستاره‌های آن تبدیل نمایند. 


واحد تاریخ شفاهی «دفتر مطالعات جبهۀ فرهنگی انقلاب اسلامی» چندی است با همکاری «مؤسسه فرهنگی خاکریز ایمان و اندیشه» این واجب را ـ روایت پیشرفت ـ شناخته است و به منظور انجام وظیفه در آن میدان قدم گذاشته و آثار ارزشمند متعددی پدید آورده است. یکی از این آثار به یک توفیق بزرگ ملی و آن «ساختن سلولهای بنیادین» توسط مؤسسۀ رویان، پرداخته است. نام این اثر «سلول‌های بهاری» است که با همّت «بهنام باقری» طی مصاحبه با دکتر بهاروند ـ محقق اصلی این پروژه ـ و تنی چند از محققان این پروژۀ بزرگ در قالب روایت زندگی دکتر بهاروند تنظیم شده است. 


این کتاب بسیار ارزشمند است؛ زیرا دربارۀ پیشرفتی است که بارها رهبر انقلاب به آن بالیده‌اند و از آن به عنوان سند توان جبهۀ انقلاب بهره گرفته‌اند. ضمن این که در این کتاب معلوم می‌شود که اساساً سلولهای بنیادین چیست و چرا ارزشمند و کلیدی است نکاتی نیز بیان می‌شود که برای جوانان نیازمند الهامهای درست، بسیار سودمند است. در این اثر روحیات و برخی عناصری که باعث پیگیری و توفیق کار شده نشان داده شده است، حال و هوای علمی این پیشرفت و این که دردِ دانستن چطور یک پیشرفت را پی‌ریزی کرده تصویر شده است. 


همچنین این اثر گامهای توسعۀ یک کار را نشان داده است : پیوند دانش و تکنولوژی، شاخه زدن‌های یک کار ریشه‌ای، تحقیقات بین رشته ای، پیوند خوردن با صحنه و بر اساس اقتضائات رشد کردن و وادیهایی که می‌توان به آن پیوند خورد، تعامل با حاکمیّت، تعامل با دانشمندان داخلی و خارجی، ارتباط با خیّرین و ... در مجموع مثال خوبی از نتیجه دادن جدیّت و توجهات انسانی در کار است و به ترسیمی از حاصل‌خیز بودن حال و هوای ایران امروز پرداخته است. 


این اثر یک روایت خشک علمی و تکنولوژیک نیست، بلکه در حد خوبی روایت یک زندگی است و روابط گرم انسانی و مسائل عاطفی راوی داستان را نیز بیان کرده است.


جای تأسف است که هنوز به اندازه ای که لایق این اثر و وظیفۀ جبهۀ انقلاب است دیده نشده است و بازتاب پیدا نکرده است. 

عادت کنیم خود کتاب را بخریم و مطالعه کنیم. 


┄┄┅••=✧؛❁؛✧=••┅┄┄

✿شاخۀ گل یاد، هدیه به روح بلند صدیقۀ کبری حضرت زهرا سلام الله علیها


☘️@faslefarhang


لطفاً نظرتان را در کادر پایین وارد بفرمائید